Şap Xəstəliyinə Qarşı Peyvənd Məcburiyyəti Başladı: Peyvəndsiz Heyvana Göndəriş Qadağası və Cəza
Ölkə üzrə "Yaz Şap Peyvənd Proqramı" başladı. Peyvəndsiz heyvanlara göndəriş qadağası və cəza tətbiq olunacaq.
Ölkə üzrə "Yaz Şap Peyvənd Proqramı" 16 fevralda start götürdü və 30 aprelə qədər tamamlanması planlaşdırılır.
Samsun Kənd Təsərrüfatı və Meşə İdarəsinin müdiri Kemal Yılmaz, "2026-cı İl Yaz Şap Peyvənd Proqramı" haqqında açıqlamalar verərək, şap xəstəliyinin beynəlxalq canlı heyvan və heyvansal məhsul ticarətinə mənfi təsir edən ciddi bir viral xəstəlik olduğunu vurğuladı. Yılmaz, inək, camış, qoyun, keçi və donuzların yanı sıra vəhşi cüt dırnaqlı heyvanların da bu xəstəliyə həssas olduqlarını qeyd etdi.
Yılmaz, peyvəndin xəstəliyə qarşı qorunmada kritik rol oynadığını vurğulayaraq, yetişdiricilərin iri buynuzlu heyvanlarına mütləq şap peyvəndi etdirməli olduqlarını ifadə etdi. Peyvəndsiz heyvanların göndərişinə icazə verilməyəcəyini və bu heyvanlar üçün baytar sağlamlıq hesabatının tərtib olunmayacağını bildirən Yılmaz, peyvəndsiz buzovların dəstəkdən yararlana bilməyəcəyini də sözlərinə əlavə etdi.
Yılmaz, peyvəndin xəstəliyin yayılmasını əngəllədiyini və müəssisələri qoruduğunu bildirərək, 5996 saylı Baytarlıq Xidmətləri, Bitki Sağlamlığı, Qida və Yem Qanununun 4-cü maddəsi gərəyi heyvan sahiblərinin heyvanlarını peyvənd etdirmələrinin məcburi olduğunu xatırlatdı. Əks təqdirdə qanuna zidd davranışların 132 min 108 TL inzibati pul cəzası ilə nəticələnə biləcəyini bildirdi. Yılmaz, heyvan sağlamlığının qorunması və qanuni hüquqların istifadə edilə bilməsi üçün şap peyvəndinin məcburi olduğunu təkrarladı.
Peyvənd proqramının Rayon Kənd Təsərrüfatı və Meşə İdarələri tərəfindən həyata keçiriləcəyi və istehsalçıların ətraflı məlumat almaq və heyvanlarını peyvənd etdirmək üçün vilayət və rayon idarələrinə müraciət etmələri lazım olduğu bildirildi.