Turk Telekom, 5G davriga tolqin bilan ulanishni oshirib tayyorlanmoqda
Turk Telekom, 5G davriga tolqin bilan ulanishni oshirib tayyorlanmoqda. 539 ming km tolqin tarmog'i bilan 5Gga tayyor.
Turk Telekom, Turkiyaning raqamli infratuzilmasining asosiy qismi bo'lgan tolqin tarmog'ini 539 ming kilometrga yetkazib, baza stansiyalarining 60 foizini tolqin bilan ulashga muvaffaq bo'ldi. Ushbu ko'rsatkich, dunyo bo'ylab 2030 yil uchun belgilangan darajani allaqachon oshib ketdi.
Turk Telekomning Tarmoq Operatsiyalari bo'yicha Bosh direktor o'rinbosari (CNO) Zafer Orhan, 5Gning muvaffaqiyati kuchli infratuzilmaga asoslanganligini ta'kidlab, "5G faqat tezlikni oshirishni anglatmaydi; bu, shuningdek, barqaror va yuqori sig'imli infratuzilma o'zgarishidir. Tolqin tarmog'imiz, ushbu o'zgarishning asosiy qismi sifatida katta ahamiyatga ega. 81 viloyatni qamrab olgan tolqin tarmog'imiz va tolqin bilan bog'langan baza stansiyalarimiz, 5G davrida har bir kishi uchun qamrovli tajriba taqdim etish majburiyatimizdir. 539 ming kilometrlik tolqin tarmog'imiz bilan Turkiyaning raqamli umurtqasini yaratmoqdamiz va 5G sohasidagi yetakchi ishlarimiz bilan kelajakka qiymat qo'shmoqdamiz," dedi.
Turk Telekom, kuchli tolqin infratuzilmasi va texnologiya tajribasi bilan Turkiyaning raqamli o'zgarishida yetakchi rol o'ynamoqda. Yillar davomida davom etgan infratuzilma investitsiyalari, maydonda qo'llanilgan 5G yechimlari va texnologiya ishlab chiqarish vizyoni tufayli, Turk Telekom 1 aprel kuni hayotimizga kiradigan 5Gga tayyor o'tish jarayonini boshlamoqda. Yanvar oyi oxiriga kelib tolqin infratuzilmasini 539 ming kilometrga yetkazgan Turk Telekom, 5Gning asosiy qismi bo'lgan tolqin bilan bog'langan baza stansiyalarining ulushini 60 foizga ko'tardi. Shuningdek, mahalliy va milliy texnologiya rivojlantirish maqsadida Argela va Netsia kabi sho'ba korxonalari bilan 5G ekotizimida tashqi bog'liqlikni kamaytirish bo'yicha ishlarni davom ettirmoqda.
“TOLQIN TARMOG'IMIZ, 5GDAKI KUCHIMIZNING KAFOLATI”
Turk Telekom CNO'si Zafer Orhan, "Turkiyaning raqamli o'zgarish jarayonida bizning mas'uliyatimizni anglagan holda, 81 viloyatni qamrab olgan tarmog'imizni doimiy kengaytirmoqdamiz. Tolqin bilan bog'langan baza stansiyalarimizning ulushini 60 foizga oshirdik va dunyo bo'ylab 2030 yil uchun belgilangan maqsadni oshib o'tdik. Kuchli tolqin infratuzilmamiz, 5Gning taklif etgan IoT, avtonom tizimlar va aqlli shahar yechimlari kabi innovatsion texnologiyalarning asosini tashkil etadi. Bugungi kunga kelib, 539 ming kilometrlik tolqin tarmog'imiz va 5G sohasidagi yetakchi Ar-Ge ishlarimiz bilan, texnologiyani faqat taqdim etuvchi emas, balki rivojlantiruvchi kuchga aylandik. Argela va Netsia'ning 70 dan ortiq xalqaro patenti bilan, yangi avlod texnologiyalarining samarali foydalanish nuqtasida; infratuzilma investitsiyalarimiz bilan bog'lanish kuchini mamlakatimiz uchun qiymat yaratuvchi kelajakka aylantirmoqdamiz. 81 viloyatni qamrab olgan tolqin tarmog'imiz va tolqin bilan bog'langan baza stansiyalarimiz, 5G davrida har bir kishi uchun eng keng qamrovli tajribani taqdim etishimizning kafolatidir. Maqsadimiz, raqamli davrning afzalliklarini Turkiyaning har bir burchagidagi har bir kishi uchun mavjud qilish" dedi.