2027-dən Sonra 500 Min Yeni Mənzil Müjdəsi: Nazir Müavini Suver Açıqladı
2027-dən sonra 500 min yeni mənzil müjdəsi verildi. Nazir müavini Suver açıqladı.
Ətraf Mühit, Şəhərsalma və İqlim Dəyişikliyi Nazirliyinin Toplu Mənzil İdarəsi (TOKİ) vasitəsilə həyata keçirilən Türkiyə İli Sosial Mənzil Layihəsi çərçivəsində, Adanada tikiləcək 12 min 400 mənzilin püşkatması üçün bir mərasim təşkil olundu. Tədbir Adana Muzey Kompleksi Konfrans Salonunda baş tutdu və Ətraf Mühit, Şəhərsalma və İqlim Dəyişikliyi Nazir Müavini Hasan Suver, Adana Valisi Mustafa Yavuz, TOKİ Tətbiq Dairəsi Başçısı Kazım Bayburt ilə çox sayda vətəndaş və şəhər protokolu iştirak etdi.
Davamlı Şəhərlər və Mənzillər Vurğusu
Ətraf Mühit, Şəhərsalma və İqlim Dəyişikliyi Nazir Müavini Hasan Suver, mərasimdə etdiyi çıxışda, Türkiyənin hər il 20 ilə 25 min zəlzələ ilə qarşı-qarşıya qaldığını qeyd etdi. Suver, iqlim dəyişikliyinin təsiri ilə yaşanan sel və yanğınların da ölkəni çətinləşdirdiyini ifadə edərək, bu çətinliklərin öhdəsindən gəlmək üçün davamlı şəhərlər və binalar inşa etməyin əhəmiyyətinə toxundu.
Hasan Suver, hökumətin bir tərəfdən şəhərsalma layihələri ilə şəhərləri yeniləyərkən digər tərəfdən də mənzil ehtiyacını qarşılamaq üçün çalışdığını vurğuladı. Statistikaya görə, Türkiyədə əhalinin yarısının ev sahibi olduğunu bildirən Suver, yüzdə 23-lük bir hissənin kirayə ödəmədən yaşadığını, yüzdə 27-nin isə kirayəçi olduğunu qeyd etdi. Suver, "2027-dən sonra yeni 500 min mənzil kampaniyaları təşkil olunacaq və hər kəsin ev sahibi olması təmin ediləcək" şəklində danışdı.
Adanada Zəlzələyə Dayanıqlı Tikililər
Adana Valisi Mustafa Yavuz da çıxışında, Adananın bir zəlzələ bölgəsi olduğunu xatırladaraq, "Dik memarlıqdan uzaqlaşmalı və yeni torpaq istehsalına fokuslanmalıyıq. Çünki binaların deyil, struktur və zəmin problemləri olan binaların təhlükə yaratdığını gördük" dedi. Vali Yavuz, üfüqi memarlığa üstünlük verilməli olduğunu vurğuladı.
Vali Yavuz, yeni mənzil layihələrinin şəhərdəki mənzil qiymətləri və kirayələrdə azalma təmin edəcəyini dilə gətirdi. Dövlətin vətəndaşın yanında olmasının əhəmiyyətinə diqqət çəkən Yavuz, "Bu gün burada 12 min 400 mənzilin püşkatmasını edərək haqq sahiblərini müəyyən edirik" dedi.
Mərasimin sonunda notarius nəzarətində edilən püşkatma ilə əsas və ehtiyat haqq sahibləri müəyyən edildi. Püşkatma, iştirakçılar və canlı yayım vasitəsilə geniş bir kütlə tərəfindən izlənildi.
Yorumlar (0)
Yorum Yaz
Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın!